Podczas dzisiejszej wymiany opinii z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Francem Timmermansem podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) w kwestii sytuacji w Polsce w imieniu delegacji PiS głos zabrał Zbigniew Kuźmiuk.

Eurodeputowany pytał o podstawy prawne działań Komisji Europejskiej. “Wiemy, że Komisja wyszła daleko poza swoje kompetencje” – stwierdził europoseł PiS.  Polski polityk wyjaśniał, że Trybunał Konstytucyjny w Polsce działa sprawnie, obradując w pełnym składzie i zgodnie z polskim prawem i konstytucją.

Zbigniew Kuźmiuk pytał natomiast przedstawiciela KE o to, czy w związku z przegranymi z kretesem w swoim kraju wyborami zrezygnuje z pełnionej funkcji (partia Timmermansa straciła 29 mandatów w 15 osobowym parlamencie i ma ich teraz tylko 9). “Trudno mówić w tej sytuacji o demokratycznym mandacie do reprezentowania Holandii w Komisji Europejskiej” –  zakończył Kuźmiuk.

Głos zabrała również koordynatorka grupy EKR w komisji LIBE, Helga Stevens, która podkreślała, że Komisja pod pretekstem obserwowania praworządności w Polsce prowadzi politycznie motywowaną grę. Belgijka mówiła, że rząd polski podjął konstruktywny dialog z KE i odniósł do wszystkich wydanych przez nią zaleceń.

“Dialog z Komisją Europejską powinien opierać się na zasadach takich jak obiektywizm, poszanowanie suwerenności, pomocniczości i tożsamości narodowej” – mówiła Stevens i dodała, że ostatnie uwagi Wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, w którym wezwano inne państwa członkowskie do utworzenia wspólnego frontu z Komisją Europejską przeciwko Polsce, są rażącym naruszeniem tych zasad.

 

Z kolei Branislav Škripek, słowacki europoseł i zastępca koordynatora EKR w komisji LIBE, pytał komisarza Timermansa, dlaczego, gdy stoimy w obliczu poważnych kryzysów zagrażających bezpieczeństwu Europy, w rocznicę ataków terrorystycznych w Brukseli, KE skupia się na atakowaniu będących w zgodzie z prawem działań demokratycznie wybranego rządu.