Eurodeputowany PiS Kosma Złotowski złożył zapytanie do Komisji Europejskiej o zasadność i skutki gospodarcze wprowadzenia przez Niemcy kontroli granicznych.

Polski polityk stwierdził, że decyzja Niemiec o wprowadzeniu kontroli granicznych godzi w gwarantowane w Traktatach prawa obywatelskie i swobody gospodarcze. Choć zauważył, że co do zasady Traktaty dopuszczają ograniczenia w korzystaniu z tego prawa z uzasadnionego powodu, to zwrócił uwagę na to, że podjęte środki muszą być proporcjonalne. Jednocześnie podkreślił, że decyzja Niemiec o wprowadzeniu kontroli granicznych nie spełnia tego warunku. W tym kontekście odniósł się do art. 18 TFUE, który mówi o tym, że prawem ściśle związanym ze statusem obywatela UE jest prawo do bycia niedyskryminowanym z powodu przynależności państwowej. Przytoczył również powiązany z nim art. 20 TFUE, który wskazuje na prawo do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium państw członkowskich. Odniósł się również do dyrektywy 2004/38/WE, która reguluje swobodę przemieszczania się i pobytu na terytoriach innych państw członkowskich.

W związku z powyższym Kosma Złotowski pytał, czy zdaniem Komisji wprowadzanie od 16 września 2024 r. na minimum sześć miesięcy kontroli na wszystkich granicach lądowych Niemiec jest zgodne z unijnymi Traktatami i czy jednocześnie nie jest złamaniem podstawowej zasady funkcjonowania strefy Schengen i obywatelstwa unijnego, jaką jest swoboda przepływu osób. „Czy Komisja ma uprawnienia, by reagować na przywracanie przez państwa kontroli na granicach?” – dopytywał polityk PiS.