Po wielu miesiącach prac Parlament Europejski przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie zwalczania dumpingu socjalnego w Unii Europejskiej.

Dużym sukcesem pracy europosłanki Grupy EPL Danuty Jazłowieckiej jest wypracowanie definicji dumpingu socjalnego, która obejmuje tylko i wyłączne przypadki łamania prawa, a nie konkurowanie niższymi kosztami pracy.

„Dumping socjalny to dzisiaj bardzo kontrowersyjny temat. Z uwagi na skutki kryzysu gospodarczego i finansowego oraz trudną sytuację na rynku pracy w niektórych Państwach Członkowskich jest on wykorzystywany do walki politycznej przez antyeuropejskie i populistyczne środowiska”- tłumaczyła po głosowaniu poseł Danuta Jazłowiecka, prowadząca temat z ramienia Grupy EPL oraz sprawozdawczyni PE do tzw. dyrektywy wdrożeniowej dotyczącej delegowania pracowników. “Coraz częściej zwrot ten stosowany był w dokumentach Parlamentu Europejskiego, co jest niedopuszczalne z uwagi na fakt, iż nie ma prawnie obowiązującej definicji dumpingu socjalnego. W Parlamencie Europejskim zobowiązani jesteśmy natomiast do tego, aby przygotowywać jasne i przejrzyste prawo. Dlatego cieszę się, że udało nam się wypracować wspólną definicję. Do tej pory dumping socjalny był często przedstawiany jako konkur owanie niższymi kosztami pracy. W przyjętej definicji wskazujemy, że są to wyłącznie nielegalne praktyki związane z celowym łamaniem i obchodzeniem prawa” – dodała.

Danuta Jazłowiecka wyraziła, że zdefiniowany w ten sposób problem przestanie być pożywką dla populistów i eurosceptyków, ograniczy ataki i oskarżenia wobec imigrantów, w tym Polaków, o odbieranie miejsc pracy i nieuczciwą konkurencję. “Bardzo często o dumping socjalny niesprawiedliwe oskarżane są firmy delegujące pracowników. Pamiętajmy, że w większości przypadków są to uczciwi przedsiębiorcy. Dlatego też tak ważna jest sprawna implementacja dyrektywy wdrożeniowej dotyczącej delegowania pracowników. Ważne jest także to, aby przepisy regulujące tę formę świadczenia usług były jasne, proste i przejrzyste. To ogólnie ułatwi funkcjonowanie przedsiębiorstw i pozwoli na szybsze identyfikowanie przypadków łamania prawa” – mówiła Danuta Jazłowiecka.

W przyjętym dzisiaj dokumencie europarlamentarzyści zwracają uwagę na realne problemy związane z dumpingiem socjalnym, tj. praca niezarejestrowana, działania firm-skrzynek pocztowych czy przypadki fałszywego samozatrudnienia. Parlament Europejski dzisiejszym glosowaniem potwierdził, że takie praktyki trzeba zwalczać między innymi poprzez efektywniejsze kontrole, lepszą współpracę pomiędzy krajami UE oraz likwidowanie luk prawnych.

„Obywatele potrzebują obecnie od Unii Europejskiej realnych działań mających na celu poprawę ich warunków życia i pracy. Pokazaliśmy dzisiaj, że pomimo różnić politycznych oraz narodowych, jesteśmy w stanie zjednoczyć się w walce z przypadkami łamania prawa. Walka z nieuczciwymi praktykami jest konieczna, jeśli chcemy ochronić nasze rodzime przedsiębiorstwa przed nieuczciwą konkurencja oraz zapewnić ochronę praw pracowników” - powiedziała po głosowaniu Danuta Jazłowiecka.