Podczas posiedzenia komisji Petycji PE (PETI) w Brukseli miała miejsce wymiana poglądów z udziałem Maroša Šefčoviča, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej do spraw stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania. Głos w dyskusji zabrał wiceprzewodniczący  Komisji Petycji europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

 

Ryszard Czarnecki zwrócił się z prośbą o odniesienie się do kwestii, która na forum Komisji Petycji i europarlamentu już od dawna budzi wiele emocji. Jak wyjaśnił, chodzi o liczne petycje dotyczące pandemii COVID-19 – ograniczeń związanych z przemieszczaniem się, certyfikatami COVID-owymi czy szczepieniami. Europoseł PiS przypomniał, że Komisja Petycji przyjęła także rezolucję na ten temat i często odnosiła się również do problemu przejrzystości umów szczepionkowych. “Chciałbym zapytać, jak odbiera Pan niedawny pozew „New York Timesa” przeciw Komisji Europejskiej w związku z nieupublicznieniem wymiany wiadomości tekstowych między przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen a Albertem Bourlą, dyrektorem generalnym firmy Pfizer?” – pytał Ryszard Czarnecki. Jak stwierdził, biorąc pod uwagę m.in. ostatnie wydarzenia, twierdzenie przez panią komisarz Verę Jourovą, że wiadomości tekstowe mogły zostać usunięte ze względu na ich „krótkotrwały, efemeryczny charakter”, należy uznać za co najmniej niewystarczające. Ponadto europoseł prosił o ocenę działań Pfizera, który po tym po tym, jak dostał wielkie pieniądze z Komisji Europejskiej, przeniósł siedzibę do Szwajcarii, gdzie płaci podatki.

 

Komisarz Maroš Šefčovič stwierdził, że Komisja Europejska próbuje osiągnąć możliwe jak największą przejrzystość, podczas negocjacji z firmami, jeśli chodzi o zakup szczepionek. Jak wyjaśnił, KE odpowiadała na wiele próśb o dostęp do informacji i od początku pandemii udostępniła wiele dokumentów w tym temacie – m.in. KE przedstawiała umowy o zakupie szczepionek z koncernami CureVac, AstraZeneca, Pfeizer, BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson i Novavax. Były wiceprzewodniczący Czarnecki uznał te odpowiedzi za absolutnie niewystarczające i zapowiedział zgłoszenie w tej sprawie oficjalnych pytań do Komisji Europejskiej w trybie priorytetowym.