Mamy kolejny sukces! Z inicjatywy polskiej delegacji w Grupie EPL,  rusza unijny program “Prawa i Wartości”, z dedykowanym podprogramem dla organizacji działających najbliżej obywateli. Dzięki determinacji eurodeputowanych, program będzie miał budżet wielkości  prawie 1,5 miliarda euro w latach 2021-2027 – dwukrotnie więcej niż proponowali przedstawiciele rządów państw członkowskich.

„Za nami ciężka batalia o dofinansowanie społeczeństwa obywatelskiego i organizacji, które każdego dnia walczą o poszanowanie wspólnych wartości, takich jak demokracja i praworządność” – podkreślił Andrzej Halicki, który reprezentuje Grupę EPL w negocjacjach nad kształtem programu.

Polska delegacja od dawna zabiegała o wsparcie społeczeństwa obywatelskiego bezpośrednio z budżetu UE. Ostatecznie, dzięki determinacji Andrzeja Halickiego i wsparciu  Jana Olbrychta, wiceprzewodniczącego Grupy EPL i jednego z głównych negocjatorów przyszłego budżetu UE, finansowe wsparcie dla organizacji promujących europejskie wartości stało się priorytetem nie tylko Grupy EPL, ale też całego Parlamentu Europejskiego. Zwiększone środki programu pozwolą również na odpowiednie finansowanie jego pozostałych komponentów – równość i prawa, przeciwdziałanie przemocy -  oraz działania objęte dotychczasowym programem Europa dla obywateli.

„W czasach pandemii jest wiele obszarów, które potrzebują dofinansowania, nie możemy jednak zapominać, że walczymy dzisiaj również z groźnym wirusem populizmu i antydemokratycznymi zapędami niektórych rządów. Dlatego, tak ważnym jest zapewnienie możliwości wydawania środków z nowego, wieloletniego  budżetu UE na organizacje obywatelskie działające lokalnie, aby chroniły i propagowały demokrację, budowały dialog, otwierały nas na różne poglądy, pilnowały czy zasady praworządności są przestrzegane oraz rozwijały społeczeństwo obywatelskie” – podkreślił.