- Czy ewentualne polskie i węgierskie weto oraz wiążące się z nim prowizorium budżetowe grozi tym, iż Europejski Plan Walki z Rakiem nie zostanie uruchomiony w przyszłym roku? – zapytaliśmy Johna Ryana, dyrektora ds. zdrowia publicznego, przewodniczącego Europejskiej Siły Zadaniowej Planu Leczenia Raka w Komisji Europejskiej.

- To pytanie dotyczy nie tylko Europejskiego Planu Walki z Rakiem. Jeśli Węgry i Polska będą wciąż zgłaszały uwagi do Wieloletnich Ram Finansowych, to możliwe, że nie będzie na to funduszy. Jeśli efektem będzie prowizorium budżetowe, mielibyśmy trudności we wdrożeniu programów, które nie zostały jeszcze przyjęte. Moglibyśmy na ten plan wydać jedną dwunastą kwoty z poprzedniego budżetu. Byłoby to ok. 35 mln euro. To jest istotna kwota, ale nie taka, jakiej potrzebujemy. Miałoby to więc wpływ na te programy i nie wiemy, czy moglibyśmy działać tak szybko, jakbyśmy tego chcieli – powiedział John Ryan, który był jednym z uczestników webinarium pt. „Europejski plan walki z rakiem – sytuacja obecna i wyzwania na przyszłość”, zorganizowanego przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i Euractiv.pl.

- Pandemia niesie ze sobą wielowymiarowe skutki, w tym dla leczenia innych chorób, przede wszystkim nowotworowych. W Polsce i w Europie obserwujemy znaczne wydłużenie się czasu diagnozy wstępnej. Do przychodni trafiają coraz częściej pacjenci w stopniu zaawansowanym lub terminalnym, którzy nie mieli możliwości skorzystania z opieki lekarskiej. Największym problemem w ramach waliz z rakiem w Europie są dysproporcje w dostępie do badań profilaktycznych, leczenia, wczesnych technologii i wiedzy. Unii Europejskiej udało się zbudować wspólną politykę finansową i migracyjną. Teraz czas na wspólną politykę walki z rakiem – powiedział europoseł Bartosz Arłukowicz, przewodniczący Komisji Specjalnej Parlamentu Europejskiego ds. walki z rakiem, minister zdrowia w latach 2011-2015.

- W Polsce na raka zapada ok. 160 tys. osób, a ok. 100 tys. z nich umiera. Główne problemy to organizacji opieki onkologicznej, dostęp do informacji i dostęp do świadczeń, warunkowany często kodem pocztowym pacjenta – podkreśliła Anna Kupiecka, założycielka i prezes Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej.

W webinarium wzięli również udział: Josep Figueras, dyrektor i współzałożyciel Europejskiego Obserwatorium Systemów i Polityki Zdrowotnej w WHO/Europa, Bettina Ryll, członkini Horizon Europe Cancer Mission Board i była przewodnicząca grupy rzeczników pacjentów w Europejskim Towarzystwie Onkologii Medycznej (ESMO) oraz prof. Iwona Ługowska, kierowniczka Oddziału Badań Wczesnych Faz w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Roman Gutkowski