Wrocław przełamał żelazną kurtynę ” opowie Europosłom i przywódcom państw z całej Europy o powojennym Wrocławiu i jego sukcesach. Dziś wrocławski Europoseł Kazimierz M. Ujazdowski, inicjator przedsięwzięcia otworzył wystawę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

 

Wrocław to niezwykłe miasto, którego historia i dziedzictwo było przez wieki kształtowane przez wiele kultur i narodów. Na jego dzisiejszy kształt wpłynęły równie mocno bezprecedensowa w historii Europy, całkowita wymiana ludności jak i bohaterska działalność opozycji demokratycznej i podejmowany konsekwentnie przez lata proces pojednania polsko-niemieckiego zainicjowany słowami wrocławskiego kardynała „Przebaczamy i prosimy o wybaczenie”. O tym wszystkim opowiada wystawa „Wrocław breaks the Iron Curtain” („Wrocław przełamał żelazną kurtynę”), która 6 lutego 2018 r. miała swój wernisaż w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

 

Producentem i organizatorem wystawy jest wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia, a autorem tekstów i opracowań dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość Marek Mutor - Wrocław to miasto, które po wojnie dokonało rzeczy niemożliwych. Zagruzowane i zniszczone odzyskało swój dawny blask a swoją tożsamość mieszkańcy określili w latach 80. XX wieku w trakcie rewolucji „Solidarności” – mówi autor wystawy.

 

Inicjator przedsięwzięcia i gospodarz dzisiejszego wernisażu, poseł do PE z Dolnego Śląska i Opolszczyzny Kazimierz M. Ujazdowski podkreśla sukcesy Wrocławian – Pokazujemy Europie powojenny Wrocław, wspaniałe miasto polskiej wolności.

 

Bardzo ważną częścią ekspozycji jest opowieść o liście biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r. – Ten apel o polsko-niemieckie pojednanie jest częścią europejskiego dziedzictwa i powinien być nieustannie przypominany – podkreśla Ujazdowski

 

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w budynku Parlamentu Europejskiego do 8 lutego, potem będzie pokazywana w innych miejscach i miastach w całej Europie.