W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat projektu dyrektywy dotyczącego redukcji krajowych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczenia atmosferycznego (NEC). Podczas debaty Jadwiga Wiśniewska apelowała o poparcie zgłoszonych przez nią poprawek wykreślających metan z zakresu dyrektywy. Z zadowoleniem przyjęła fakt, iż jedna z nich została uwzględniona przez PE.

W ubiegłym tygodniu europosłowie Jadwiga Wiśniewska i Janusz Wojciechowski zainicjowali działania na rzecz wyłączenia metanu z zakresu dyrektywy o krajowych limitach emisji (National Emission Ceilings Directive – NEC). Ich stanowisko poparło 46 deputowanych, w tym cała delegacja Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas dzisiejszej debaty Jadwiga Wiśniewska wskazywała, że dodatkowa regulacja wprowadzi zbyt duże obciążenia dla sektora rolniczego i produkcji zwierzęcej. “Redukcja pogłowia bydła mięsnego, mlecznego, trzody chlewnej, nie tylko w moim kraju – Polsce – przybierze bardzo dużą skalę. Szacuje się, że w Polsce redukcja pogłowia bydła mięsnego może sięgnąć nawet 42%, a mlecznego – 24%” - mówiła europosłanka PiS.

Jadwiga Wiśniewska przypomniała, że w ostatnich latach spadek hodowli w Polsce był znaczny i pogłębianie tego zjawiska będzie bardzo niekorzystne zarówno dla polskich jak i dla europejskich rolników.