Eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska wystosowała dziś interpelację do Komisji Europejskiej ws. wsparcia Unii Europejskiej dla państw członkowskich przyjmujących największą liczbę uchodźców z Ukrainy.

 

„Konkluzje Rady Europejskiej z dnia 9 lutego 2023 r. w punkcie 12 zawierają następujące stwierdzenie: „Unia Europejska ponawia swoje zobowiązanie do wzmocnienia wsparcia dla wysiedleńców, zarówno na Ukrainie, jak i w Unii Europejskiej, w tym poprzez odpowiednią i elastyczną pomoc finansową dla państw członkowskich, które ponoszą największy ciężar kosztów leczenia, edukacji i utrzymania uchodźców” – czytamy w interpelacji.

 

Wiśniewska powołując się na dane OECD, zauważa, że w 2022 r. Polska wydała na pomoc humanitarną dla ukraińskich uchodźców szacunkową kwotę 8,36 mld euro (co stanowi ok. 1,5 proc. polskiego PKB), stając się jednym z głównych darczyńców dla Ukrainy w tej sferze.

 

Jak zauważa eurodeputowana, w ramach unijnej pomocy finansowej przeznaczonej na przyjmowanie uchodźców z Ukrainy Polska otrzymała do tej pory zaledwie 200 mln euro.

 

W związku z powyższym europosłanka PiS pyta KE, jaki jest postęp prac nad wdrożeniem konkluzji Rady Europejskiej z dnia 9 lutego 2023 r.