Ewa Kopacz została dziś wybrana wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, z ramienia Grupy EPL – największej frakcji w Parlamencie Europejskim.

„Zawsze podkreślałam szczególną wagę i mandat Parlamentu Europejskiego pochodzący z bezpośredniego wyboru obywateli. Europejska Partia Ludowa pozostaje największą i najbardziej wpływową frakcją polityczną w PE.   Jest to struktura polityczna, która jest mocna indywidualną siłą każdego z nas. Nasze doświadczenie, wiedza i gotowość do pracy na rzecz wspólnej Europy sprawiają, że to właśnie nasza wizja będzie realizowana w UE. Nasza jedność wynika z wartości, które podzielamy, którymi kierujemy się w naszej codziennej pracy. Nasze wartości są tym, co czyni nas Europejczykami. Zrobię wszystko, aby stać na straży tych wartości w interesie Polek i Polaków, Grupy EPL i Parlamentu Europejskiego” -  powiedziała Ewa Kopacz.

Wiceprzewodniczący wchodzą w skład Prezydium PE. Stoją na czele prac grup posłów i reprezentują PE w kluczowych sprawach politycznych, a także przewodzą debatom plenarnym podczas nieobecności Przewodniczącego. Ponadto wiceprzewodniczący zastępują szefa PE w razie jego nieobecności, niemożności wykonywania przez niego obowiązków lub w przypadku, gdy chce on uczestniczyć w dyskusji. Przewodniczący może przekazać wiceprzewodniczącym wszelkie obowiązki, jak reprezentowanie Parlamentu podczas określonych uroczystości lub czynności.