W Brukseli podczas wspólnego posiedzenia Komisji Budżetowej (BUDG) i Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) miał  miejsce dialog na temat odbudowy i odporności z udziałem Valdisa Dombrovskisa, wiceprzewodniczącego wykonawczego ds. gospodarki służącej obywatelom oraz Paola Gentiloniego, komisarza ds. gospodarki. Głos w dyskusji zabrał europoseł PiS, Bogdan Rzońca. 

 

Europoseł PiS prosił o wyjaśnienie w odniesieniu do kalendarza Planu Odbudowy, ponieważ – jak zauważył – była mowa o osiemnastu miesiącach od momentu, kiedy Plan zostanie zatwierdzony, do momentu gdy środki miały być wypłacone. Jak stwierdził, polski rząd robi wszystko, żeby spełnić kamienie milowe. Bogdan Rzońca wyraził nadzieję, że Komisja Europejska jest w posiadaniu informacji o zmianach, które dotyczyły kamieni milowych w Polsce – wyjaśnił, że chodzi m.in. o ustawę wiatrakową i zmiany w Sądzie Najwyższym.

 

„Czy my w ogóle zdążymy otrzymać te pieniądze, jeśli spełnimy te kamienie milowe? Czy nie będzie takiej sytuacji, że Polska będzie ponosiła wyłącznie koszty spłaty, czyli powziętych kredytów? Bo to jest pewne, że płacić musimy, tak wygląda z umowy o Planach Odbudowy” – zauważył.

 

Europoseł dopytywał zatem o to, kiedy zaczyna biec ten osiemnastomiesięczny termin oraz jakie są postępy w tej chwili w realizacji kamieni milowych w Polsce, a także co oznacza termin „super kamienie milowe” używany w odniesieniu do Polski.